Na czym polega różnica między naprawą a regeneracją sprężarki?

Z biegiem czasu sprężarki zaczynają tracić swoją niezawodność, a w wielu przypadkach doznają ciężkiej awarii. Czasami wymagają naprawy, a czasami regeneracji – należy jednak pamiętać o tym, że te pojęcia nie są tożsame. W tym wpisie poznasz istotne różnice między nimi.

Różnica między regeneracją i naprawą

W obu sytuacjach chodzi o to, by sprężarka wróciła do swojego prawidłowego działania. Naprawa nie polega na wykryciu źródła awarii, ale najczęściej na wymianie zepsutego elementu. Należy pamiętać, że po naprawie nigdy nie możemy mieć pewności, że w najbliższym czasie defekt się nie powtórzy.

Regeneracja jest bardziej skomplikowana niż naprawa, ma na celu przywrócenie danego elementu do stanu fabrycznego, a tym samym dojście do jego pełnej użyteczności. Odpowiednio regenerowane sprężarki odzyskują płynne i bezawaryjnie działanie.

Zasadniczym krokiem w tym momencie jest rozebranie sprężarki na części, wyczyszczenie ich, a następnie dokładne sprawdzenie ich stanu. Jeśli na tym etapie wykryto odstępstwa od normy, wówczas części są zamieniane na nowe lub serwisowane. Odpowiednio regenerowane sprężarki odzyskują płynne i bezawaryjnie działanie.

Na co zwrócić szczególną uwagę?

Podczas obróbki mechanicznej w czasie regeneracji możemy wyróżnić procesy: wytaczania, toczenia, szlifowania, frezowania, a także wygładzania. Regeneracja wymaga posiadania wysokich umiejętności i wiedzy technicznej oraz wykorzystania nowoczesnego sprzętu. Podczas jej przebiegu ważny jest odpowiedni montaż niewielkich elementów sprężarki, ale również ich dokładny pomiar. Szczególną uwagę należy zwrócić na elementy maszyny takie jak: uszczelki, aluminiowe profile, tłoczyska oraz łożyska.

Po wykonaniu tych czynności sprężarka powietrza wraca do swoich właściwości fabrycznych i nie różni się jakością pracy od nowych urządzeń. Kluczową kwestią jest to żeby podczas regeneracji wszystkich rodzajów sprężarek wykorzystywane były tylko i wyłącznie oryginalne części. Urządzenie jest objęte serwisem gwarancyjnym i pogwarancyjnym.

UdostępnijTweet about this on TwitterShare on LinkedIn